Плюс Това,  Срещи

Тибетска вечер བོད་ཀི་དགོན་དྲོ། – Представяне на филма “Escape from Tibet” (2012)

Тибетски вечери – реално и виртуално за Тибет днес – традиционен и съвременен, с болка и любов – от Приятелите на Тибет в България:
Представяне на поредица от филми за Тибет – един съвременен и модерен поглед, без клишета, към хилядолетната традиция на Тибетския будизъм, философия и култура, към проблемите на днешния ден – упадъка на старите ценности и културния геноцид, запознаване със съвременни творци и артисти – живеещи и работещи вътре и извън Тибет – за стремежа на тибетците днес към собствена модерна идентичност, разкази на пътешественици от Хималаите и просто туристи, поляти с многоTibetan Butter tea

На 18 септември от 19ч. ще представим
Escape from Tibet / Бягство от Тибет (2012) на немската режисьорка Мария Блюменкрон.
Филмът разказва завладяващата история на немската студентка по медицина и запалена алпинистка Джоана, тръгнала да изкачва върхове в Тибет, където става свидетел на сблъсъка между тибетската будистка култура и китайската полиция в страна, в която над 100 000 тибетци са избягали, откакто Далай Лама е в изгнание от 1959 г.
Филмът, изпълнен със спиращи дъха сцени ипейзажи, е създаден по действителен случай – бягството на младия 17-и Кармапа на Тибет, който в момента живее в Дхарамсала, Индия.
Филмът е със субтитри на български език.

Какво знаем за Тибет с днешна дата? И за кой Тибет знаем?
За Стария Тибет, до 1950 г. и вече несъществуващ – историческия,
За Тибет в изгнание, извън географския Тибет – в Индия и другаде по света, със стремежа на тибетските изгнанници да запазят ценностите на “стария” Тибет,
За Новия Тибет – на Тибетския Автономен район – ТАР, както и в другите области, все още обитавани от етнически тибетци в провинции на днешен Китай,, в други хималайски гранични райони,
Романтичният Тибет – представен от писатели, художници и артисти, които идеализират Стария Тибет като място на свръхестествено духовно постижение. В единия край е фантастичния Тибет на теософията, Николай Рьорих, James Hilton и Лобсанг Рампа, в другия – идеализираната версия на Alexandra David-Neel, Лама Говинда, и други апологети.

или Будистския Тибет? – на ” Тибетския будизъм”, т.е. на етническите тибетци, които смятат себе си за “будисти” и не-етническите тибетци, разпознати като превъплъщение на лами . Не-етническите тибетски будисти може евентуално да не се интересуват от Стария Тибет, малко да са загрижени за съдбата на Тибетската диаспора в изгнание, да изпитват неприязън към НовияТибет и пренебрежително отношение към Романтичния Тибет – като в същото време извършват ритуали, облечени в тибетски дрехи , изучаващи тибетски текстове и практики…
Пропуснахме Виртуалния Тибет, този на тибетците в Интернет пространството и социалните мрежи, Тибет в изкуството на младите тибетци извън и вътре в Тибет, на модерните и съвременни тибетци, родени вече 2-ра и 3-та генерация в изгнание…
Всичко това ще се опитаме да покажем във филми и разкажем в беседи в Сряда – Lhakar (Бяла сряда) в нашите “Тибетски вечери” в “+това”.

Думата “Lhakar”(ལྷག་དཀར་) се превежда буквално като “Бяла сряда“ и се счита за много специален ден от тибетците, защото сряда е ден на душата на Далай Лама.

2 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


+ едно = 5